Yurt Dışı Marka Tescil Desteği

Yurt içinde tescil edilmiş markaların yurt dışında tescili ve korunmasına ilişkin giderler %50 oranında ve yıllık 2.096.497 TL'ye kadar desteklenir. Hedef ve öncelikli ülkelerde destek oranı %70, hedef ülkelerde ve hedef sektörlerde destek oranı %75 olarak uygulanır. Destek süresi 4 yıldır.

Yurt dışında tescil ettirilmesine ilişkin marka/patent bürosu hizmet, danışmanlık giderleri, markanın o ülkede başka bir şirket adına tescil ettirilip ettirilmediğine ilişkin olarak yapılacak araştırma, inceleme, avukatlık ile ilgili bütün zorunlu giderleri ile yurt dışında tescil ettirilmiş markalarının korunmasına ilişkin avukatlık giderleri destek kapsamındadır.

Yurt dışı marka tescil başvurusunun desteklenebilmesi için yurt dışı marka tescil başvurusunun yapılmış olması yeterlidir.

Marka yenileme giderleri destek kapsamında değildir.

Yurt içi tescili ile yurt dışı marka tescil başvurusunun aynı şirket adına olması ve ilk tescilin yurt içinde gerçekleşmiş olması gerekir.

Yurt dışı marka tescilinde, Türk Malı imajına zarar verecek şekilde, ülke menşeini farklı gösteren ifade, sembol, şekil, işaret veya ülke, şehir isimlerinin kullanılması durumunda destek verilmez.

2024 yılında ihracatta ilave destek uygulanmak üzere “Hedef Ülkeler” olarak belirlenmiş 56 ülke; Angola, Almanya, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Bangladeş, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Brezilya, Cezayir, Çekya, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Etiyopya, Ekvador, Fas, Fransa, Fildişi Sahili, Filipinler, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore, Hindistan, İtalya, İspanya, Japonya, Kamboçya, Kanada, Katar, Kolombiya, Kenya, Kuveyt, Malezya, Libya, Meksika, Mısır, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Paraguay, Peru, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Senegal, Suudi Arabistan, Şili, Tayland, Tanzanya, Tunus, Umman, Ürdün, Venezuela ve Vietnam.

Bir yurt dışı marka tescil faaliyetinin birden çok ülkeyi kapsaması durumunda, söz konusu ülkelerin tamamının hedef ülkeler listesinde yer alması halinde %70 veya %75 destek oranı uygulanır.
 
Whatsapp Whatsapp