Yurt Dışı Fuar Desteği

Yurt dışı fuarlara stand ile katılımlarda Bakanlıkça belirlenen fuarlarda kiralanan metrekareye göre belirlenen desteğe esas tutar üzerinden desteklenir. Desteğe esas tutar belirlenirken, metrekare başına maliyetin en fazla %50, hedef ülkelerde %70, hedef ülkelerde düzenlenen fuarlara katılan hedef sektörler için %75 oranına kadar destek verilir.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmeliğe göre mikro veya küçük işletme olarak kayıtlı işletmeler, hedef ülke veya hedef sektör ayrımına takılmaksızın %75 oranında desteklenir. Bu işletmeler için bir takvim yılında fuar katılım sınırı 10 olarak uygulanır.

Mikro işletme: 10 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 5 milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.

Küçük işletme: 50 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 50 milyon Türk Lirasını aşmayan işletmeler.

2024 Yılı Fuarları Destek Üst Limitleri

Genel Nitelikli Fuar 418.681 TL
Sektörel Nitelikli Fuar 698.317 TL
Prestijli Fuar 2.096.497 TL

Desteğe İlişkin Esaslar

  • Bir takvim yılı içerisinde en fazla 5 fuar katılımı desteklenir. Prestijli fuarlarda bir takvim yılı içerisinde en fazla 2 fuar katılımı desteklenir.
  • Bakanlıkça belirlenen destekli fuarlar listesinde yer almayan fuarların desteklenmesi talebi için fuarın başlamasından en geç 1 ay öncesine kadar talep oluşturulmalıdır.
  • Fuar desteği başvuruları, fuarın bitiş tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde yapılmalıdır.

2023 yılı Hedef Ülkeler Listesi

ABD

Endonezya

İsrail

Meksika

Sudan

Almanya

Etiyopya

İtalya

Mısır

Suudi Arabistan

Angola

Fas

Japonya

Mozambik

Şili

Arjantin

Fildişi Sahili

Kanada

Nijerya

Tanzanya

Avustralya

Filipinler

Katar

Özbekistan

Tayland

Azerbaycan

Fransa

Kenya

Pakistan

Venezuela

Birleşik Arap Emirlikleri

Gana

Kolombiya

Paraguay

Vietnam

Birleşik Krallık

Güney Afrika

Kongo

Peru

 

Brezilya

Güney Kore

Kuveyt

Romanya

 

Çin

Hindistan

Libya

Rusya Federasyonu

 

Ekvador

Irak

Malezya

Senegal

 


Sizler İçin Ne Yapıyoruz?

Desteklerin hatasız, eksiksiz ve en kısa sürede bütçenize kazandırılması için destek başvurularının öncesinden başlamak üzere desteklerin banka hesaplarına geçmesine kadar tüm süreçlerde danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

Detaylı bilgi ve hizmet alımı için bize e-posta gönderebilir ya da bizi arayabilirsiniz.

Whatsapp Whatsapp